Co wolisz, balkon czy loggię?

Na pierwszy rzut oka balkon można pomylić z loggią. Na drugi rzut już wyraźnie widać, że to dwa zupełnie inne „dodatki”, które umilają na wiele sposobów różne przestrzenie. Z pewnością warto mieć jedno albo drugie niezależnie od wielkości lokalu. Zobacz jak prosto je odróżnić i jakie są ich wady i zalety. 

Czym jest loggia? 

Zastanawiając się nad różnicami od razu widać, że loggia w przeciwieństwie do balkonu znajduje się w bryle budynku. Jest jego otwartą częścią znajdując się ściśle w jego strukturze. Od mieszkania najczęściej dzieli ją ściana z drzwiami tarasowymi lub pełne okna tarasowe. Loggia jest zawsze zadaszona i ma dwie ściany po bokach. Jak widać, loggia daje więcej cienia więc niekiedy stosuje się w jej przypadku większe przeszklenia niż przy balkonie. 

Czasem loggia jest przez właściciela całkowicie zabudowana instalacją w postaci szklanych paneli tworząc dodatkowy pokój, lub ze względu nasłonecznienie nawet coś w rodzaju zimowego ogrodu. 

Loggie w inwestycji Primavera

Balkon znany i lubiany 

Balkon jest powszechnie stosowany w mieszkalnictwie i znany od lat. Często bywa mniejszy od loggi i czasem może nie mieć zadaszenia. Tak jak loggia znajduje się bryle budynku, balkon z niego wystaje. Balkon przez to nie zmniejsza nasłonecznienia pokoju do niego przylegającego. 

Kwestią kreatywności architekta jest w obu przypadkach to jak wpasuje jedno czy drugie rozwiązanie w projekt budynku. 

Kameralne osiedle Villa Verde – balkony poza bryłą budynku

Pomysły 

Kreatywność w zagospodarowaniu tej przestrzeni zależy tylko od naszej wyobraźni. Zarówno loggia jak i balkon może stać się strefą wypoczynku, home office, miejscem na doniczki z kwiatami, „zapleczem” domówek czy tymczasową przechowalnią różnych rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu.  

Loggia może lepiej sprawić się do przechowywania rzeczy narażonych na warunki atmosferyczne ze względu na zadaszenie i ściany z obu stron. Loggie choć z nazwy brzmią i mają mocne miejsce w architekturze włoskiej, to występują od renesansu w budownictwie pałacowym, nawet na Wawelu… 

Sprawdź mieszkania z balkonem w Apartamentach Poznańska 25 w samym centrum Bydgoszczy, wiosenną Primaverę na Kapuściskach z 8-metrowymi loggiami lub letnią nowość w Niemczu obok Myślęcinka – Villa Verde.